Tootearvustus: säärepaelte valmistamise komplekt

Äratan oma blogi ellu ühe testostu kirjeldusega.

Sain tuttava käsitöölise kaudu vihje, et ERMi muuseumipoes müüakse säärepaelade valmistamise komplekte. Et toote juurde kuulub ka minu paelaraamatul põhinev punumise juhend, siis tekkis tahtmine ise lähemalt uurida, millega tegu. Käisin ERMi näitusemajas muuseumipoes ja ostsin kohe kaks komplekti. Tegemist on ERMi omatootega, kõikide komplektide koostamisel on olnud aluseks originaalesemed ERMi kogudest.

_MG_1097

Pakendis on kahe säärepaela valmistamiseks valmis mõõdetud lõngade patsid ning õpetus. Etiketil on ERMi kogus oleva originaaleseme number ning detailifotod. Pakendiks on läbipaistev taassuletav kilekott.

_MG_1262

_MG_1107

Komplekti kuuluv juhend

Õpetuse koosataja nime küll kusagilt ei leidnud, aga näha on, et kirjutaja on käsitööinimene. “17 kirriva paela” tekst on korrektselt ümber sõnastatud ja vajalikud täiendused lisatud.

_MG_1105

Ülal joonis raamatust “17 kirrivat paela”, all joonis säärepaela komplekti juurest

Joonise puhul tekkis küll kahtlus, et see on raamatust 1:1 kopeeritud, kuid lähemal uurimisel sain selgust, et joonis on raamatust hoolikalt maha joonistatud ja pisut täiendatud. All ilusti viide algallikale.

Kui nüüd pisut targutada, siis säärepaela tehnikana märgitud labane täiskalasaba pael on minu hinnangul väheke mööda. Ilmselt on tehnika määratlemisel tugunetud Kurriku rahvarõivaraamatus kasutatud terminitele, mis pole punumistehnika kirjeldamiseks kuigi pädevad. Täiskalasaba ei kirjelda muud kui paela välimust. Täpselt samas tehnikas, samu võtteid kasutades on võimalik kududa ka rombimustrilist paela. Lõpptulemus sõltub lihtsalt lõngade jämedusest ja punumistihedusest. Liiatigi, on Kurriku juhendites kalasabamustrilisena kirjeldatud veel vähemalt ühte punutud paela ja üht kõlapooka. Tehnika kirjeldamisel on labane või toimne täiesti piisav.

Säärepaelu oli valikus mitmest kihelkonnast üle Eesti. Testimiseks otsustasin teha valiku puhtalt värvikombinatsioonide meeldivuse põhjal. Võtsin katsetuseks punuda kummastki pakist ühe paela.

Väike-Maarja säärepaelade lõngade pikkuseks oli u 145 cm, millest sain punuda 108 cm pikkuse paela. 8 cm jäi veel otsade punumiseks. Proovisin punuda pisut pehmemalt kui tavaliselt ning õnnestuski 1,5 cm laiune pael saada nagu pakil oli märgitud. Harju-Jaani paela jaoks olid 115 cm pikkused lõngad, millest punusin 75 cm pikkuse paela ja 16 cm jäi otsade jaoks. Ning õnnestus jälle tabada ette antud laiust ning 2,5 cm laiune pael punuda. Lõngade jämedus ja värvid on seega päris originaalilähedased. _MG_1281_MG_1280

_MG_1267

Väike-Maarja paela otsad

_MG_1274

Harju-Jaani ühe paela kaks erinevat otsa

Otsad vormistasin sihilikult originaalidele võimalikult sarnaselt. Kuna mõlema paela punumist tuli juhendi kohaselt alustada keskelt, olid tulemuseks paelad, mille kaks poolt on teineteisest pisut erinevad. Kuidas keskelt punumine täpsemalt käib, sellest kirjutan siin edaspidi.

Kokkuvõtteks annan idee ja lõngade värvitäpsuse eest 10 punkti 10st, kuid võtan sellest mannetu pakendi tõttu 5 punkti maha. Tegemist võiks olla väga toreda (ja odava) suveniiriga, mida käsitööentusiastile kinkida, kui vaid pakend nii piinlik ei oleks. 

_MG_1272 (2)

Harju-Jaani säärepaela otsad

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s