Vigade parandus nr 1: toimselt põimimine

Õpilased olid hoolikad, ajasid raamatust näpuga järge ja leidsid toimselt põimitud säärepaela õpetuse juurest vea, mida ei mina ega mitmed teised (sh toimetaja) märganud ei olnud. Ei suutnud esiotsa uskuda, et viga võib olla õpetuses, millega kõige rohkem vaeva nägin. Aga oli. Nüüdseks olen proovinud üht ja teist moodi, ja aru saanud, et toimselt põimimisel on päris mitu võimalust, et koepilt õigesti välja tuleks. Ning sama palju võimalusi valesti tegemiseks.

Õpetuses (lk 22) soovitan võtta 17 lõnga (13 taustalõnga ja 4 teist värvi lõnga), ning seejärel jagada lõngad paremasse ja vasakusse kätte nii, et paremasse jääb üks taustalõng rohkem. Kui seejärel alustada põimimist paremalt, põimides paremalt kahe äärelõnga pealt ja vasakult kahe alt, jääb keskele pikk jooks, sest vasakult tulev lõng liigub keskel üle kolme lõnga. Ja nõnda tulebki koepilti viga.

Alljärgnevalt võimalused vigadeta tulemuse saavutamiseks.

1. variant. Kui põimida täpselt nii nagu raamatu õpetuses, tuleks võtta 17ne lõnga asemel 19 või 15 lõnga. Või siis 23, 27 jne.

2. variant. Kui põimida 17 lõngaga, joonise järgi (paremalt kahe esimese pealt ja vasakult kahe esimese alt), tuleb lõngad jagada paremasse ja vasakusse kätte nii, et üks lisataustalõng jääb vasakusse kätte ja põimimist alustada ikkagi paremalt ehk siis sellest käest, milles on vähem lõngu.

3. variant. Põimides 17, 21, 25 jne arvu lõngadega (st neljaga jaguv arv lõngu + 1) ning jagamisel võtta lisataustalõng paremasse kätte, tuleb nii paremalt  kui vasakult liikuda kahe äärelõnga pealt.

4. variant. Põimides paaris arvu lõngadega, tuleb nii paremalt kui vasakult liikuda kahe äärelõnga pealt.

Fotol vasaku paela punusin paaris arvu lõngadega (4. variant) ja parempoolse puhul proovisin läbi 3. variandi. Alles korrekt! 

Pakun raamatus välja paaritu arvu lõngadega põimimise, kuna päävööde juures on sellist lahendust edukalt kasutatud. Päävüü tegemisel on traditsiooniliselt võetud neljaga jaguv arv lõngu ning lisatud üks taustalõng, nt 81, 85 või 89 lõnga.

Loodan, et minu juhtnööridest on toimselt põimise mõistatuse lahendamisel edaspidi abi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s