Soovitusi kaltsuvaiba ostjale

Paar päeva tagasi jälgisin murelikul pilgul tuttava pere lapsi elutoa kaltsuvaibaga tahtmatult liugu laskmas. Vaip oli salakavalalt pehme ja kerge ning võinuks täiesti juhuslikul hetkel temast üle kõndija pikali maha tõmmata. Nüüd on õnneks võimalik igast sisustuskaupu müüvast poest osta kummist vaibapidureid, mida saab vaiba alla õmmelda või liimida. Kuid niisama hästi võiks alustada korraliku, tiheda ja raske koega vaiba ostmisest, siis ei peaks pidurisüsteemidega enam vaeva nägemagi.
Mõned märgid, mille järgi head ja vastupidavat kaltsuvaipa ära tunda.
Lõim. Heal kaltsuvaibal on naturaalsest materjalist (linane või puuvillane) lõim. Lõimel on jämedust ja tugevust vähemalt nr 10 niidi jagu.
Kude. Puuvillatrikotaaži ribadest kootud vaip on parasjagu jäik, raske ja püsib põrandal paigal.
Viljandis ja mujalgi müüakse voodipesukangaste jääke, mis on u 3 cm laiusteks ribadeks lõigatud ning mida seetõttu on väga mugav vaiba koeks kasutada. Kuid sits, voodipesukangas jm jääb vaibakoena liig kerge ning tulemuseks ongi ohtlikud liulaskmise vaibad.
Sõrmetest. Kui sõrmeots vaibast läbi tuleb, võib vaiba rahulikult ostmata jätta. Mina nimetan neid “kudumise rõõmu” vaipadeks, sest kasutamise rõõmu neist kauaks ei ole. Hea kaltsuvaiba kude on nõnda tihe, et hädapärast õnnestub sellest nõel või sukavarras läbi ajada.

Viimistlus. Vaiba otstesse on u 1 cm jagu kootud lõimematerjali ning lõimed on korralikult umbsõlmega narmasteks sõlmitud. Veel parem kui otsad on kangaga kanditud. Olen sageli näinud vaipu, millel lõim otstesse kudumata on jäetud. Sellist vaipa emalt-tütrele pärandada ei saa, sest kloppimise ja puhastamise käigus hakkavad sõlmed lõpuks ikkagi järele andma ning siis hakkab kohe ka kude laiali jooksma.

Ilu. Lisaks kõigele muule on hea kaltsuvaip ka väga ilus. Fotodel Astri Kaljuse kootud vaip.

One response to “Soovitusi kaltsuvaiba ostjale

  1. Väärt nõuanded!
    Lisan omast kogemusest, et vaiba eluiga on kordades pikem, kui narmad on peidetud. Koon 3-4 cm peenikese, aga vastupidava (Sindi) vaibalõngaga ja keeran selle kandiks, kuhu peidan ka narmaste sõlmed.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s