Pässud

Laupäeval sain kahe lambaga tuttavaks.  Samad tegelased, kellest eelpool juttu oli. Kannavad ühisnimetajat Pässud.

Lammaste päritolu on üsna segane, väidetavalt kunagi Soomest toodud uttede järglased. Vanust umbes aasta. Vill on väga-väga tihe, aga mitte just kuigi pehme. Pügamine oli paras piin nii pügajatele kui pügatavatele. Pika jändamise tulemusel saime emaga kahe peale lammastelt villa maha, aga mingit töörõõmu ei olnud ses pusimises teps mitte. Olen mõned korrad Made lammaste peal kätt harjutanud, nendega pole säärast janti kordagi olnud.

Uurisin, kuidas lambapügamine tegelikult käima peaks. Lambawärgi lehel on väga põhjalik kirjeldus. Väidetavalt kulub ühe lamba käsitsi pügamiseks  umbes 20-40 minutit. Mnjah, poolteist tundi lamba kallal pusimist saagi enam pügamiseks nimetada, pigem looma piinamiseks. Aga kõik ikka hea eesmärgi nimel, et pügaja oskused ja vilumused areneksid.

Eelmises lambapostituses lubasin villa pealt vaadata, kas nimetan Pässusid enda või ema lammasteks. Nüüd on selge, et need kaks on kindlasti ema lambad. Ise panustaksin parema villaga järglastele.

* * *

Leidsin, et lambapügamise kohta on ministrihärrade poolt välja antud määruses isegi paragrahv olemas.

* * *

Kodus käies panin jällegi tähele, kuidas 10 aastat lõunas elamine on minu kõnekeelde jälje jätnud. Kui kodus räägitakse lamba niitmisest, siis mina kõnelen järjekindlalt pügamisest.  Aga pesupulgad on siiski pulkadeks jäänud, mitte lõksudeks muutunud.

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s