Kui mehed koovad, siis naised…

Pärnu hansalaada esimesel päeval külastas seda tagasihoidlikku boksi, kus mina enamuse ajast veetsin, üks suur vene keelt kõnelev vuntsidega mees, kes tundis huvi nööril rippuvate kaarusharkide vastu. Seletasin talle oma puuvenekeeles, kuidas sellega kaaruspaela kootakse ja olin ise ka üllatunud, et nii palju sõnu korraga meelde tuli. Puuduolevad terminid asendasin sõnaga “это”.
Järgmisel päeval tuli Ave, kes rääkis õhinal, et kohtas Mariust, kes talle kunagi Islandil arhailise kõlavöö kudumist õpetas ning osutas Riia esindustelgis kangastelgede taga istuva viikingikasvu mehe suunas, kelles mina tundsin ära oma vuntsidega tuttava.
Ülejäänud päeva sain jälgida, kuidas niipea, kui Marius telgede taha istunud oli, tekkis Riia telgi ette trobikond naisi, kes silmade põledes vaatasid kuduvat meest ning ühtlasi varjutasid ära suure hulga valgust, milleta kudumine kaunis vaevaline on.
Kui mehel kudumisest (või pealtvaatajatest) küll sai, läks ta laada peale ringi kõndima ja astus ikka ka meie putka juurest läbi. Ei tea, kas ma nägin oma kedervarrega nõnda abitu välja, aga pea iga kord uuris too läti hiiglane: помощь нужна? Ma ei suutnud kordagi välja mõtelda, mil viisil ta mind teenida võiks. Kedrata ta ei soovinud, ütles, et mul tuleb paremini välja.

Mariuse padarok.

Selle eest, et ta nii abivalmis oli ja minu kahel jalal lonkavat vene keelt mõista suutis, kinkisin talle kedervarretäie isekedratud lõnga. Seda, et ma selle villa ise lamba seljast püganud olin, ma talle öelda ei saanud, sest ei teadnud vajalikke venekeelseid nimi- ja tegusõnu. Ainult это-ga sel korral poleks läbi ajanud.

Kolmanda ja ühtlasi viimase laadapäeva hommikul tuli Marius taas meie telki ning kutsus mind enda juurde. Kaaskond jäi mulle imestunult järele vaatama. Teadsin kohe, et mind подарок-i pärast kutsuti. Sain lõnga eest vastutasuks tüki väga lätilikku kangast, mille too suur mees ise teinud oli.

Olin oma uue läti tuttava juba unustada jõudnud, kuid video teisest vuntsidega kudujast tõi ta jälle meelde. Too küürakas kurdi-vana selles videos on hoiatavaks näiteks, mida teeb inimesega suur kudumiskirg.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s