Neeruhaigus

Kuulsin raadiost, et täna on rahvusvaheline neerupäev ning mõtlesin kohe, et pole paremat päeva neerumustritest kirjutamiseks.

Muster, mida eesti keelest neerudega seostatakse, on inglise keeles tuntud “paisley” nime all (samanimelise Šoti linna järgi) ning kirjeldatakse pigem kui pisara või tilga kujulist motiivi. Neerumotiivile on antud erinevaid tähendusi –  üks pool yin-yang märgist, elupuu stilisatsioon, kurja silma eest kaitsev märk.

Kihnu põlleriie

Euroopasse jõudis neerumuster Indiast ja Pärsiast 17. sajandil imporditud kangastel. Väidetavalt oli motiiv indoeuroopa kultuurides tuntud juba rohkem kui 2000 aastat tagasi.

Eestis armastatakse neerumustrilisi kangaid iseäranis Kihnus, kus neerulisi trükikangaid on kasutatud pearätikuks, põlleriideks, vardakottide ja körditaskute õmblemiseks. Kihnlaste  “neeruhaigus” on ilmselt alguse saanud meremeeste poolt reisilt koju toodud trükikangastest.

Kõikide neeruhaigusessse nakatatud käsitööliste rõõmuks on paari viimase hooaja moes neerud taas võimsalt esindatud. Neerusid leiab kõikjalt – märkmikukaantest kuni kummikuteni välja.

Ei ole päriselt aru saanud, mis vägi neerulistes kangastes on, kuid alati mõnd säärast kangast nähes tekib taltsutamatu omamiskihk. Nõnda on kirstupõhja kogunenud päris mitu sari, millega ma midagi peale silma nuumamise teha ei mõista.

Neerumustrist Wikipedias.

2 responses to “Neeruhaigus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s