Kas te koerakarva ka ketrate?

Seda küsimust kuulen vähemalt kord tunnis igal laadal või muul rahvarohkel üritusel, kus kedervarrega ketramist demonstreerin. Vahel teeme Astriga eelnevalt väikese ennustuse, mitu korda seekord küsitakse. Koer pole minu jaoks villaloom ning seetõttu ei suuda ma ka koerakarvalõngast vaimustunutega hoobilt ühist keelt leida, kuid tegelen enda arendamisega ja kes teab, ehk hakkan kunagi sama entusiastlikult koerakarvast rääkima nagu praegu maalambavillast.

Kord, kui minu poole jälle selle küsimusega pöörduti, tuli mul lõpuks ometi õige vastus pähe. Ütlesin, et ise ei ketra, aga võin õpetada. Nõnda sattusingi vana-inglise lambakoera tõuühingu inimestele kedervarrega ketramise koolitust tegema. Tehti pilti ja puha. Õpilased olid tublid ja rõõmustasid, et saavad nüüd ise oma koerad lõngaks kedrata, hankisid endale kedervarredki.

Mina sain väga hea kogemuse, sest koolituse käigus sai läbi läbi proovitud vähemalt kolme erinevat tõugu koerte karv. Katsetasime pestud ja pesemata koerakarva ketramist, koos lambavillaga ja ilma. Pärast koolitust köhisin küll kaks päeva koerakarvu välja, sest õhk õpperuumis oli karvu täis ja kuna mul suu vahetpidamata lahti oli (pidin ju ketramistarkusi jagama), olid keel ja hingamisteed pärast koerakarvaga vooderdatud. Aga mitte sellest ei tahtnud ma täna rääkida…

Ungari lambakoer

Ungari lambakoer. Foto: http://silverpastori.com/history.htm

Koerakarvasõbrad räägivad, et koerakarva lisandiga lõngast kootud sokid on lõpmata mõnusad, pehmed ja soojad ja aitavad liigesevalude vastu. Koerakarva pehmus tuleneb sellest, et karv saadakse koera seljast kammimise teel ning seega pole karval lõikeserva, mis lambavilla puhul seda torkivat tunnet tekitab.
Mõistagi varieeruvad karva omadused vastavalt tõule – šnautseri või rotveileri omanikud vaevalt oma koera karvast lõnga tegema kibeleks.
Pikakarvalistel koertel on enamasti kaks karvakihti – pehme aluskarv ja jäigem pealiskarv. Lõnga tegemiseks kasutatakse tavaliselt pehmet aluskarva. Karva kogumisel tuleks silmas pidada sama, mida lambavilla puhul – mida pikem karv, seda ühtlasema ja tugevama lõnga sellest saab. Vähem kui 3 cm pikkused karvad võib südamerahus minema visata.
Koerakarv on oma struktuurilt siledam kui lambavillakiud, mistõttu ei saa sellest puhtal kujul tugevat lõnga teha. Seetõttu oleks mõistlik sokilõnga tegemiseks koerakarvale lambavilla lisada. Väidetavalt peaks juba 10% koerakarva lõngale soovitud pehmuse ja soojuse andma. Kõige lihtsam viis koera ja lammast ühendada, on kraasimine.

Enne ketramist karva pesta ei soovita, sest kergelt rasune karv haakub paremini ning lõng jääb tugevam. Kätele ja lõngale jääv koeralõhn on muidugi sedavõrra tugevam. Nii lõng kui sellest tehtud ese lõhnavad veel mõnda aega (nii paar-kolm pesu) koeralikult, kuid see pisiasi ei tohiks koerasõpra häirida. Ehk õnnestubki sel moel oma lemmikuga veelgi lähedasemaks saada.

Siit leiab soovitusi koerakarvavildi tegemiseks ja koeralõngast esemete hooldamiseks.
Ja siin annab nõu koerakarvaspetsialist.

2 responses to “Kas te koerakarva ka ketrate?

  1. No küll on tore, et Sinagi viimaks end jagama hakkasid! Ootan põnevusega, et saaksin lugeda Sinu käsitöistest toimetamistest!

  2. Pesemata koerakarva ketramine – öäk 😛 Et lõng jääks tugev, tuleb karv pesta ja lihtsalt piisavalt keerdu anda 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s